Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

JAK WYBRAĆ LAMPKĘ ROWEROWĄ WEDŁUG JASNOŚCI ŚWIECENIA

JAKĄ MOC ŚWIATŁA WYBRAĆ DLA LAMPKI ROWEROWEJ? Istnieją dwie jednostki pomiaru intensywności światła rowerowego: Lumen i Lux. Lumen (lm) to jednostka miary efektywności światła, czyli ilość energii emitowanej przez źródło w postaci promieniowania świetlnego. Mierzy zatem moc źródła światła. Luks jest również miarą skuteczności światła, ale na jednostkę powierzchni, czyli natężenie oświetlenia. 1 luks = 1 lumen na m². Wszystko jest wyjaśnione w naszym przewodniku po Luxach i Lumenach.

Jeśli rowerzysta jedzie po dobrze oświetlonej drodze, np. w centrum miasta, zalecane minimum to lampka rowerowa o mocy 10 luksów. W przypadku dobrze oświetlonych dróg w mieście 10 luksów pozwala być widocznym, ale tak naprawdę nie daje lepszej widoczności. W przypadku słabo oświetlonych dróg lepiej jest wyposażyć rower w reflektory o mocy co najmniej 20 luxów. czerwone a białe lampki

Oto kilka wskazówek, które dadzą Ci wyobrażenie o tym, jak dużo światła jest potrzebne:

  1. W noc pełni księżyca świeci tylko 0,50 luksa
  2. Wygodne czytanie książki wymaga 50 luksów
  3. Stadion w nocy jest oświetlony na poziomie 1500 luksów

Oto przykład różnych intensywności światła na zdjęciach: Uwaga: same luksy i lumeny nie określają wydajności światła. Rzeczywiście, trzeba wziąć pod uwagę całość światła, jak szerokość, głębokość, kontrolę odblasków i precyzję granicy światło-ciemność.

Warto też wiedzieć, że choć światła rowerowe należą do obowiązkowych akcesoriów sygnalizacyjnych dla rowerów miejskich, to nie podano żadnych szczegółów dotyczących mocy tych świateł. Jedynym ograniczeniem jest to, że światło nie może być oślepiające.

WYBÓR OŚWIETLENIA LED/DIODA CZY ŻARÓWKA?

Zaletą światła z klasyczną żarówką jest to, że zapewnia ono wysoki poziom widoczności bocznej. A jeśli jeździsz po słabo oświetlonych drogach, to żarówki halogenowe są skuteczniejsze od zwykłych żarówek. Należy pamiętać, że tego typu lampy zużywają dużo energii. Żywotność świateł jest znacznie ograniczona, jeśli są one zasilane czymkolwiek innym niż dynamo. Do wymiany żarówek konwencjonalnych lub halogenowych: Są też lampy z diodami LED (Light Emitting Diodes), które są bardziej wydajne niż stare żarówki. Zalety lampek rowerowych LED są następujące

  1. Mocne światło
  2. Oszczędność energii
  3. Długa żywotność.

Światła te są czasem wyposażone w odblaski i pozwalają widzieć i być widzianym jednocześnie. Diody LED oferują również idealną moc do bardziej powszechnych zastosowań i nie wymagają wymiany żarówki.

Oświetlenie LED pozwala być widocznym. Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie żółto-pomarańczowego światła LED z tyłu roweru. Dzięki niemu rowerzysta jest widoczny dla innych użytkowników drogi, a także jest oszczędny pod względem kosztów i energii. Do oświetlenia przedniego warto zastosować diodowe światło żółto-zielone.

JAK WYBRAĆ OŚWIETLENIE ROWEROWE: MIGAJĄCE CZY STAŁE?

Niektóre lampy mają wbudowane światła, które można przełączyć z trybu stałego na migający. Tryb migający pozwala na zwrócenie uwagi innych użytkowników drogi, a także ma większy zasięg. Na przykład: lampa w trybie migającym będzie miała zasięg 4 godzin w porównaniu do 2 godzin w trybie ciągłym. Uwaga: stałe, niepulsujące światło tylne jest obowiązkowe według prawa. Jednak światło to może być zdublowane przez światło migające, dla jeszcze większej widoczności.

JAKIE OŚWIETLENIE JEST POTRZEBNE, ABY BYŁO ORYGINALNE?

Oświetlenie to oczywiście przede wszystkim element bezpieczeństwa. Ale jak wiele akcesoriów rowerowych, może też łączyć pożyteczne z przyjemnym. Oryginalne oświetlenie rowerowe, dzięki któremu wyróżnisz się z tłumu. A to sprawia, że wyróżniasz się z tłumu, przyciągając jeszcze większą uwagę. Co nie może zaszkodzić, gdy jesteś na rowerze. Możesz na przykład dodać oryginalne światło rowerowe, które rysuje wzory na kole podczas pedałowania.

WYBÓR LAMPKI ROWEROWEJ W ZALEŻNOŚCI OD ZASILANIA

KIEDY WARTO WYBRAĆ OŚWIETLENIE DYNAMO? Dynamo to generator magnetyczny, który przekształca siłę wywieraną na pedały w energię elektryczną. Działa więc bez baterii dzięki wysiłkowi podejmowanemu przez rowerzystę. Jest to bardzo dobry wybór do regularnego użytkowania roweru miejskiego lub turystycznego. Zalety lampek rowerowych na dynamo to: nieograniczona autonomia, niska waga, niezawodność.

Istnieją dwa rodzaje dynamo:

Klasyczne dynamo cierne montowane na tylnym kole, a dokładniej na boku opony. To najbardziej klasyczny i najstarszy system, a często najtańszy i najbardziej uniwersalny, bo pasujący do niemal wszystkich rowerów.

Dynamo umieszczone w piaście przedniego koła. Zapewnia mocne oświetlenie roweru, mimo straty energii, jest odporna na deszcz i wiatr. Wymaga mniejszego wysiłku, ale sprawia, że rower jest cięższy, co może odstraszyć bardziej wysportowanych kolarzy.

Uwaga: autonomia może się zatrzymać, gdy rowerzysta nie będzie już pedałował. Aby w czasie przestoju świeciło się trochę światła, można zainstalować kondensator. Przejmuje on funkcję, gdy tylko rower się zatrzyma. Zwiększa to widoczność roweru, a tym samym bezpieczeństwo rowerzysty.

LAMPKI ROWEROWE NA AKUMULATOR, WŁAŚCIWY WYBÓR OŚWIETLENIA?

Lampka rowerowa zasilana bateriami to dobry wybór, gdy nie jeździsz dużo (2-3 razy w tygodniu). Jest to najłatwiejsze światło w użyciu, ogólnie lekkie i utrzymuje rower w czystości.

W przypadku lampki rowerowej zasilanej bateriami moc światła jest stała. Nie ma spadku intensywności, gdy pedałujesz mniej. Należy jednak pamiętać, że żywotność lampek zasilanych bateriami, choć dobra, jest ograniczona.

Ważne jest, aby nie dać się „oszukać” pod koniec cyklu pracy baterii. Może się okazać, że pod koniec jego podróży będziesz w ciemności, ponieważ moc świateł maleje wraz z czasem użytkowania. Dobrym pomysłem jest wybór lampek, które działają na akumulatorki. Będą też miały mniejszy negatywny wpływ na środowisko. Wystarczy około 20-40 godzin użytkowania, aby w pełni się zwróciły.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Więcej artykułów dla ciebie

Zbudowany w nieskomplikowany sposób formularz zgłoszenia dla pań, które chciałyby zostać konsultantką Avonu

Zasady współpracowania z firmą Avon podane są na witrynie firmowej, co pozwala wyjątkowo prędko w całej procedurze się zorientować. Jeżeli …

Firma Pneumar: szeroka gama kompresorów i przyrządów pneumatycznych

Osuszacze sprężonego powietrza z punktu sprzedaży Pneumar to maszyny, jakie powstały na bazie nowatorskich technologii, czyli idealnie będą pozbywały się …

Zakup mebli w internecie – dlaczego warto pomyśleć o takim rozwiązaniu

Zalety zakupów w internecie w ostatnich latach objęły także branżę meblową. Na naszym rynku działa bowiem większa ilość sklepów oferujących …

Zakup bliźniaczego domu – czy warto rozważać takie rozwiązanie

Osoby, które decydują się na postawienie swojego wymarzonego domu, mają wiele różnych możliwości do dyspozycji. Wybór konkretnego projektu będzie w …

Jak można się odpowiednio przygotować do sprawdzianów w szkole

Nauka w szkole wiąże się nierozerwalnie z tym, że nauczyciele będą weryfikować w jakiś sposób wiadomości swojej klasy. Możliwości do …