Najpopularniejszą formą gry na giełdzie jest inwestowanie w akcje, które może przyjąć formę spekulacji lub inwestowania długoterminowego. Na czym dokładnie ono polega? Jak wygląda ryzyko związane z tą formą inwestycji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Inwestowanie w akcje – na czym to polega?
Jak wspomniano we wstępie najpopularniejszą formą gry na giełdzie jest inwestowanie w akcje. Polega ono na zakupie akcji emitowanych przez spółki akcyjne lub komandytowo-akcyjne w celu ich późniejszej odsprzedaży z zyskiem. Sprzedaż ta może nastąpić bardzo szybko, co jest nazywane spekulacją lub w bliżej nieokreślonym terminie, co następuje w przypadku inwestowania długoterminowego. Obie strategie znacznie się różnią, ponieważ odmienny jest nie tylko horyzont czasowy inwestycji, ale również narzędzia, z których korzystają inwestorzy, czy wymagania, którym muszą oni sprostać.
Jak zacząć inwestować w akcje?
Niezależnie od przyjętej strategii inwestycyjnej (spekulacji lub inwestowania długoterminowego) zakup akcji zawsze wygląda w ten sam sposób. Wymaga on bowiem posiadania rachunku maklerskiego, który należy otworzyć u brokera. Przykładem tego typu podmiotu może być bank Saxo, który umożliwia inwestowanie w akcje notowane na kilkudziesięciu światowych giełdach. W tym miejscu należy zaznaczyć, że przy wyborze brokera warto jednak brać pod uwagę nie tylko możliwości inwestycyjne, ale również wiele innych aspektów. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim wysokość pobieranych opłat, wiarygodność brokera, czy jakość oferowanego przez niego wsparcia technicznego. Szczegółowe informacje na ten temat przedstawione zostały w artykule opisującym kwestie wyboru rachunku maklerskiego.
Ryzyko związane z inwestowaniem w akcje
Każdy, kto chciałby zacząć inwestować w akcje powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że gra na giełdzie wiąże się z ryzykiem. Nie ma bowiem w typ przypadku mowy o ochronie kapitału, co powoduje, że można go zarówno pomnożyć, jak i utracić. Wszystko uzależnione jest w tym przypadku od skuteczności podejmowanych decyzji inwestycyjnych, które powinny być oparte na rzetelnych analizach. Przy ich podejmowaniu należy również odsunąć na bok emocje, które nie są w tym przypadku najlepszym doradcą. Co jeszcze pozwala ograniczyć ryzyko inwestycyjne? Przede wszystkim systematyczne poszerzenie własnej wiedzy oraz zdobywanie praktycznego doświadczenia. Dobrym rozwiązaniem może być również trzymanie się zasady: rozumiem w co inwestuję. Oznacza to bowiem, że inwestor przeprowadza jedynie takie inwestycje, których mechanizmy są mu doskonale znane. Bardzo ważne jest także odpowiednie zarządzanie budżetem, ponieważ inwestowane powinny być wyłącznie te środki, których ewentualna utrata nie wpłynie negatywnie na poziom życia.
Podsumowując należy stwierdzić, że inwestowanie w akcje wiąże się z określonym poziomem ryzyka. W efekcie nie gwarantuje zysków, jednak podejmowanie skutecznych decyzji inwestycyjnych może sprawić, że będą one naprawdę atrakcyjne.